ÇEVREMİZİ

KEŞFET  

TARİHİ BAYIR KÖYÜ

Gezimiz Martı Marina’dan 15 dakikalık bir araba yolculuğu ile başlıyor.1860 yılından bu yana bir Bayır Köyü’nün bir parçası olduğu dev çınar ağacında 10 dakikalık bir mola veriyoruz. Yerli ve yabancı turistler arasındaki bir inanca göre, ağaç etrafında üç tur atarsanız dileklerin gerçek oluyor.

MANASTIR ADASI

Bu parkura denizden ulaşıyoruz. Gezimize Martı Marina’dan Martı 8 teknesi ile 13 dakikada, Zeytin teknesi ile 45-50 dakikada varıyoruz. Tekne ile yaklaşırken adada bizi 1800 yıllık manastır karşılıyor.

CENNET ADASI VE NİMARA MAĞARASI PARKURU

Cennet Adası ve Nimara Mağarası parkuruna Martı Marina’dan araba ile ulaşılıyor. 35 dakikalık bir yolculuk sonunda, Yalancı Boğaz Mevkii’nde bulunan Cennet Adası’na varılıyor. Burada Marmaris manzaralı toprak yolda hafif rampalı yürüyüşe başlıyoruz. 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından ormanın içinden geçerek,12 bin yıllık insan kalıntılarına rastlanmış olan bir mağaraya ulaşıyoruz. Burada antik çağlardan kalmış bir tapınak ve adak yerini görme şansını yakalıyoruz. Kazı çalışmaları sırasında bulunan toprak insan figürleri ve sikkeler şu anda Bodrum Müzesi’nde sergileniyor. Mağara içindeki iri sarkıtları ve nadir kaplan kelebeklerini kaçırmayın.

ORHANİYE KIZKUMU

600 metre uzunluğunda, 3 metre eninde kızıl kumlardan oluşan ve Baraka’ya 3 kilometre mesafede olan bu doğa harikası, yeşil ve mavinin görkemli bir birleşimi. Orhaniye Köyü, hem yerli hem de yabancı turistlerin “görülecekler listesi”nin en başında yer alır.

datca-knidos-baraka-hisaronu-500x300

DATÇA – KNİDOS

Datça Yarımadası’ndaki buluntuların geçmişi MÖ 2000’lere kadar uzanır. Datça’nın bilinen ilk yerli halkı Karyalılar, bu bölgenin en parlak döneminde yaşayanlar ise Dorlar’dır. Dorlar, M.Ö. 1000 yılı civarında Trakya üzerinden güneye inerek Yunanistan’a ulaşır, daha sonra Burgaz ve Datça yakınındaki, Dor uygarlığının merkezi olan Knidos’u kurar. Daha sonra Lidya egemenliğine giren Knidos, MÖ 546’da Lidya’nın Persler’in eline geçmesiyle Perslerin eline geçer.

TURGUT ŞELALESİ

Şelale, Bayır ile Turgut köyleri arasında bulunmaktadır. Bayır’dan Turgut doğrultusunda ilerlerken beşinci kilometrede şelale tabelasını göreceksiniz. Ana yoldan ayrıldıktan 200 metre sonra ormanlar ve çeşit çeşit çiçeklerle kaplı bir vadideki şelaleye ulaşacaksınız. 4 metre yükseklikten akan, suyu buz gibi olan bu şelale özellikle sıcak yaz aylarında ziyaretçiler için popüler bir durak noktasıdır. Şelalenin ulaştığı küçük gölde yüzmek serbest. Bölgedeki küçük restoranlarda yöresel yemekler ve alabalık çok lezzetli. Çevredeki patikalar doğa yürüyüşleri için ideal. Turgut’ta ise muhteşem deniz, güneş ve kumsalda keyif yapmak serbest.

selimiye-baraka-hisaronu-marmaris-500x300

SELİMİYE

Selimiye, ya da antik ismi ile Hydas, Bodrum-Marmaris mavi yolculuk teknelerinin en sevilen uğrak yerlerinden biri. Burası Orhaniye’ye 16, Turgut’a ise 12 km uzaklıkta, adını içinde bulunduğu koydan alan bir balıkçı köyü. Köy küçük bir meydan ve marinadan oluşur. Köyden 2 km uzaklıktaki kumsalı olan liman bölgesinden denize girilebilir.

BOZBURUN

Bölgede turizmin en az ulaştığı yer olan Bozburun, yatçıların favori noktalarından biri. Marmaris’in diğer koylarına kıyasla oldukça bakir bir doğası var. Bozburun’da bolca pansiyon ve balıkçı lokantası ziyaretini bekliyor. Çevredeki çok sayıdaki koya tekneyle ulaşım keyifli. Tarih meraklıları için, Asar Tepesi üzerindeki Larymna şehrine, kalıntılar ve mezar taşları arasından 45 dakikada tırmanmak mümkün.